Get in touch with us at info@new.com
Har du lyst til å reise og er du glad i ekstremsport?
Vil du hoppe i strikk i Colombia, sitte rundt bålet i regnskogen i Amazonas, ta fallskjermsertifikat, ta dykkersertifikat og kitesurfkurs i Egypt og suse ned Norges fineste bakker på downhillsykkel eller ski? Da er Ekstremsport på Reisefot linjen for deg!
Ekstremsport på Reisefot tilbys også som halvårskurs både høsten 2025 og våren 2026.
Om linja
Et fullspekket år med ekstremsport, nye venner og reising!
Forestill deg å hoppe helt alene ut av et fly med fallskjerm på ryggen fra 4.000 meters høyde, dra på tur i de majestetiske Andesfjellene i Colombia og Ecuador eller dykke og rafte i Europa.
I lag med gode venner og med god veiledning blir dette året en opplevelse for livet!
-
2-Ukers tur til dykke- og kitesurfparadiset Egypt.
-
3-4-Ukers tur til Colombia og Ecuador
-
Vi møter en annen kultur, rafter på Amazonas elva og utforsker regnskogen
-
Tur til Danmark for å lære deg å kite
-
Flyging i vindtunnel
-
Strikkhopp
-
Wakeboard og vannski
-
Muligheten for å ta fallskjermsertifikat
-
Snøkiting på Hardangervidda
-
Muligheten til å ta dykkersertifikat
-
Bakkedager i puddersnø med alpinski / brett
-
Fjellturer i inn- og utlandet
-
Og mye mer!




Vi pakker ryggsekken og drar!
Studietur for linja
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Ca 2 uker i Egypt & 3-4 uker i Colombia og Ecuador.
EGYPT
Allerede på høsten reiser vi ned til vannsport paradiset Egypt.
Det blir mange turer i løpet av skoleåret, men en av de største er turen til Egypt. Her skal vi ta både dykkerkurs og kurs i kitesurfing!
Området rundt Rødehavet er kjent for stabilt solskinn, varmt klima, krystallklart vann og fantastiske muligheter for aktivitet og læring. Turen kombinere spennende opplevelser, personlig utvikling og kulturhistoriske innblikk.
Kitesurfing.
Ett av hovedmålene for turen er å gi elevene muligheten til å prøve seg på kitesurfing under trygge forhold, med erfarne instruktører. Opplæringen foregår på grunne, beskyttede laguner som er perfekte for nybegynnere, under veiledning av profesjonelle instruktører.
Kitesurfing er en sport i stor vekst og kan utøves over hele verden. Så her får du en hobby for livet!
Dykkesertifikat.
I Egypt får elevene også muligheten til å ta Open Water dykkesertifikat. Med dette sertifikatet kan du dykke selvstendig over hele verden! Rødehavet er blant verdens beste steder for dykking og elevene får utforske korallrev, marint liv og god sikt som gjør det lett å lære seg dette. Kurset gjennomføres selvsagt med profesjonelle instruktører.
Har du dykkesertifikat fra før er det bare å si ifra, så kan du ta Advanced Open Water kurs eller lignende. Bare ta kontakt i så fall!
COLOMBIA OG ECUADOR
Etter juleferien pakker vi sekkene igjen og drar langt av sted til Colombia.
Vi reiser til byen Bogota, drar på tur til Chicamocha Canyon for å fly paraglider, går tur blant verdens høyeste palmetrær, utforsker fargerike landsbyer, lager vår egen sjokolade og skal på tur i Andesfjellene!
Her er det mye historie å oppleve og mange aktiviteter å gjøre.
Tør du å hoppe i Sør-Amerikas høyeste strikkhopp på hele 140 meter?
Etter to uker i Colombia drar vi sørover og krysser ekvator. I Ecuador venter nye eventyr!
Dette landet har mye å by på. Sammen opplever vi Maya-kulturen og drar på en 4-dagers fottur til vulkankrateret Quilotoa på 3.900 meters høyde. Kanskje vi til og med skal bestige en aktiv vulkan opp til 5000 moh?
Vi opplever regnskogen og Amazonas-omådet, der vi bor blant lokalbefolkningen. Her kommer vi tett på lokalbefolkningen «Indichurros» og opplever livet i Amazonas sammen med dem. Vi skal også rafte på Amazonas elva!
DANMARK
I løpet av året reiser vi til Danmark for å ha noen treningsdager med kiting. Norge er et av de beste stedene i verden for å snø kite og Danmark er en av de beste plassene å lære seg å håndtere en kite. Her er det mye vind og store strender, noe som er en perfekt kombinasjon for å lære seg å kite. Senere kommer vi til å bruke disse ferdighetene når vi skal starte med kiting på snø.
Det å kite på snø eller på vann er en fantastisk følelse, kiten blir som din personlige heis eller båt og du kan dra akkurat hvor du vil! Dette åpner opp for ekstremt mange muligheter. Du trenger ikke gå på topptur med en lang innmarsj og flere timer opp på en fjelltopp for å få noen turer med urørt pudder. Du kan heller kite opp til toppen å få mange flere turer ned! Du kan også kite på innsjøer med masse pudder eller du kan dra på lang tur med pulk og telt. Mulighetene er mange!




I Norge
Etter at vi har kommet tilbake fra Sør-Amerika er det gode skiforhold i puddersnø, og vi skal på kurs i snøkiting på Hardangervidda!
Når våren kommer til Seljord er det fint å klatre eller å stå på wakeboard igjen. Kanskje du rekker enda et hopp i fallskjerm på slutten av skoleåret? Det blir også noen dager med å lære deg å fly paraglider!
Dette blir et folkehøgskoleår fullt av ekstremsport, sammen med gode venner. Vi har fokus på opplæring og sikkerhet står øverst på planen. I tillegg møter vi spennende kulturer når vi er på reisefot. Å få en forståelse for andre kulturer hjelper deg å bli mer bevisst på dine egne holdninger og verdier og se mulighetene som ligger i ulikheter.
Etter dette skoleåret sitter du igjen med fantastiske opplevelser, ferdigheter og kunnskaper som du vil ta med deg resten av livet!
Linjelærer
Corné er linjelærer på Ekstremsport på Reisefot. Han er lidenskapelig opptatt av fallskjerm, paragliding, moutainbiking, kiting og trening og er ofte å finne ute i naturen. Han liker seg best oppe i lufta, er paraglidinginstruktør og har den høyeste sertifisering som du kan ha innen faget.
Han er også en spreking som organiserer spinningtimene for elevene i Seljords nye treningssenter «Sterke-Nils». I tillegg er han valgfaglærer for idrett/friluftsliv, ski og idrett, og video/GoPro.















